• وبلاگ
  • 564 بازدید

تکنیک نقض خزنده در مذاکره

یکی از تکنیک‌هایی که در مذاکره پس از زمان انعقاد قرارداد و عدم رضایت از توافق به کار گرفته می‌شود، تکنیک نقض خزنده است. زمانی که عملا نفعی که در ذهنمان برای بستن قرارداد بود، حاصل نشد یا حتی بندی از قرارداد مطابق با میل یک طرف نبود می‌توان با ترفندهایی یک سری شرایط را به نفع خود تغییر داد.

به عنوان مثال برای چکی که یک ماهه بسته شده، اگر چک را برایتان با ده روز تاخیر بفرستند در نگاه شما ده روز به چشم نمی‌آید و مشکلی دیده نمی‌شود ولی در واقع اولین نقض مذاکره اتفاق افتاده است. دو مرتبه در بار دوم چک را با بیست روز تاخیر فرستاده می‌شود. مبنای ذهنی شما همان تاخیر ده روزه ایست که در بار اول اتفاق افتاده و عملا این بیست روز باز به شکل ناچیز ده روزه دیده می‌شود و باز حساسیتی از جانب شما حاصل نمی‌شود. منتها نهایتا امکان دارد که در یک پروسه شش ماهه یا یک ساله پس از توافق در مذاکره، چک با پنج یا شش ماه تاخیر به دستتان برسد، زمانی که عملا کار از کار گذشته است و در صورت اعتراض شما، طرف مقابل به راحتی با استناد به رضایت و عدم اعتراض شما در دفعات قبل و عادی‌سازی قضیه از بطن قرارداد دورمی‌شود. امکان دارد که حتی طرف دوم بگوید خب می‌توانیم به گونه‌ای تعارف‌وار بگوید پس به قرارداد بازگردیم اما عملا در دفعات قبل زمان بسیاری برای خود خریده‌ است.

این موضوع در مذاکرات خارجی و بین‌المللی بین کمپانی‌ها هم صورت بگیرد و منجر به بار آمدن خسارات مالی شود. اینگونه مواقع بهترین راهکار در فنون مذاکره آن است که نسبت به قراردادمان به نحو کامل آگاه باشیم و در صورت دیدن اولین نقض واکنش به طرف مقابل نشان دهیم و حق خود را طلب کنیم.

بخشی از کلاس آنلاین دکتر محمدحسین غوثی

هم‌رسانی
  • اشتراک گذاری در Facebbok
  • اشتراک گذاری در Twitter
  • اشتراک گذاری در Telegram
دیدگاه ها